Signal Transformer FCBA1-1008F-47NJ
Part No.:
FCBA1-1008F-47NJ
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 47NH 1000MA 0.16 MOHM
Shipping
FCBA1-1008F-47NJ Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
FCBA1-1008
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
47 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
160mOhm Max
Q @ Freq:
65 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant:
1.5GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
50 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)