Signal Transformer FCBA1-0805F-R68J
Part No.:
FCBA1-0805F-R68J
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED IND 680NH 190MA 2.1 MOHM
Shipping
FCBA1-0805F-R68J Information
Series:
FCBA1-0805
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Inductance:
680 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
190 mA
DC Resistance (DCR):
2.1Ohm Max
Q @ Freq:
23 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:
300MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.091" L x 0.068" W (2.30mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max):
0.060" (1.52mm)