Signal Transformer FCBA1-0603F-36NJ
Part No.:
FCBA1-0603F-36NJ
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 36NH 600MA 0.25 MOHM
Shipping
FCBA1-0603F-36NJ Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
FCBA1-0603
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
36 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
600 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
250mOhm Max
Q @ Freq:
36 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
2.08GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max):
0.040" (1.02mm)