Signal Transformer FCBA1-0603F-18NJ
Part No.:
FCBA1-0603F-18NJ
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 18NH 700MA 0.16 MOHM
Shipping
FCBA1-0603F-18NJ Information
Series:
FCBA1-0603
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Inductance:
18 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
700 mA
DC Resistance (DCR):
160mOhm Max
Q @ Freq:
34 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
3.3GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max):
0.040" (1.02mm)