Signal Transformer FCBA1-0402F-6N8J
Part No.:
FCBA1-0402F-6N8J
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
FIXED IND 6.8NH 680MA 0.26 MOHM
Shipping
FCBA1-0402F-6N8J Information
Series:
FCBA1-0402
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Inductance:
6.8 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
680 mA
DC Resistance (DCR):
260mOhm Max
Q @ Freq:
23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
4.8GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Supplier Device Package:
0402
Size / Dimension:
0.047" L x 0.028" W (1.19mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.66mm)