Signal Transformer FCBA1-0402F-5N1J
Part No.:
FCBA1-0402F-5N1J
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
FIXED IND 5.1NH 800MA 0.083 MOHM
Shipping
FCBA1-0402F-5N1J Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
FCBA1-0402
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
5.1 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
800 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
83mOhm Max
Q @ Freq:
18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
4.8GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0402
Size / Dimension:
0.047" L x 0.028" W (1.19mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.66mm)