Signal Transformer FCBA1-0402F-4N7J
Part No.:
FCBA1-0402F-4N7J
Description:
FIXED IND 4.7NH 640MA 0.2 MOHM
Shipping
FCBA1-0402F-4N7J Information
Inductance:
4.7 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
640 mA
DC Resistance (DCR):
200mOhm Max
Q @ Freq:
18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
4.5GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Size / Dimension:
0.047" L x 0.028" W (1.19mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.66mm)