Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FC12002A |
| Manufacturer | fastSiC |
| Series | Cheetah |
| Package/Case | TO-252-2 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | SiC (Silicon Carbide) Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8.8A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.55 V @ 2 A |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 1200 V |
| Capacitance @ Vr, F | 11pF @ 800V, 1MHz |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | TO-252 (DPAK) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
The following parts include "FC12002A" in Silicon Labs FC12002A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.