KEMET F881KJ392M300C
Part No.:
F881KJ392M300C
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD Y2
Shipping
F881KJ392M300C Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
3900 pF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)