KEMET F881KJ272M300R
Part No.:
F881KJ272M300R
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD Y2
Shipping
F881KJ272M300R Information
Capacitance:
2700 pF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)