KEMET F881BC123J300C
Part No.:
F881BC123J300C
Description:
.012UF 300V
Shipping
F881BC123J300C Information
Capacitance:
0.012 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)