KEMET F881AP562M300C
Part No.:
F881AP562M300C
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD Y2
Shipping
F881AP562M300C Information
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)