KEMET F872BE253K480C
Part No.:
F872BE253K480C
Shipping
F872BE253K480C Information
Capacitance:
0.025 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
480V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)