KEMET F872AK562J480R
Part No.:
F872AK562J480R
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
5600PF 480V
Shipping
F872AK562J480R Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
480V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)