KEMET F871AL273J330C
Part No.:
F871AL273J330C
Description:
.027UF 330V
Shipping
F871AL273J330C Information
Capacitance:
0.027 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
330V
Voltage Rating - DC:
800V
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)