KEMET F871AL223M330C
Part No.:
F871AL223M330C
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD X1
Shipping
F871AL223M330C Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
330V
Voltage Rating - DC:
800V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)