KEMET F861BE224J310C
Part No.:
F861BE224J310C
Description:
.220UF 310V
Shipping
F861BE224J310C Information
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)