KEMET F861BB273J310L
Part No.:
F861BB273J310L
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
.027UF 310V
Shipping
F861BB273J310L Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.027 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)