KEMET F462BK393M1K0C
Part No.:
F462BK393M1K0C
Description:
CAP
Shipping
F462BK393M1K0C Information
Capacitance:
0.039 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):
0.531" (13.50mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)