KEMET F462BC123M1L2L
Part No.:
F462BC123M1L2L
Description:
CAP
Shipping
F462BC123M1L2L Information
Capacitance:
0.012 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
1250V (1.25kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)