KEMET F462AK272M1K6L
Part No.:
F462AK272M1K6L
Description:
CAP
Shipping
F462AK272M1K6L Information
Capacitance:
2700 pF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
500V
Voltage Rating - DC:
1600V (1.6kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)