KEMET F461KM393M630A
Part No.:
F461KM393M630A
Description:
.039UF 630V
Shipping
F461KM393M630A Information
Capacitance:
0.039 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)