KEMET F461KJ104M160A
Part No.:
F461KJ104M160A
Description:
.100UF 160V
Shipping
F461KJ104M160A Information
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
90V
Voltage Rating - DC:
160V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)