KEMET F461JM683J160C
Part No.:
F461JM683J160C
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Shipping
F461JM683J160C Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
90V
Voltage Rating - DC:
160V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)