KEMET F461BK394M250C
Part No.:
F461BK394M250C
Description:
.390UF 250V
Shipping
F461BK394M250C Information
Capacitance:
0.39 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):
0.531" (13.50mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)