KEMET F461BK184M400Z
Part No.:
F461BK184M400Z
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
.180UF 400V
Shipping
F461BK184M400Z Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.18 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):
0.531" (13.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)