KEMET F461BG334M250Z
Part No.:
F461BG334M250Z
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
.330UF 250V
Shipping
F461BG334M250Z Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)