KEMET F461BC633M630C
Part No.:
F461BC633M630C
Description:
.063UF 630V
Shipping
F461BC633M630C Information
Capacitance:
0.063 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)