KEMET F461BB124M250L
Part No.:
F461BB124M250L
Description:
.120UF 250V
Shipping
F461BB124M250L Information
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)