KEMET F461AP563K630C
Part No.:
F461AP563K630C
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Shipping
F461AP563K630C Information
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)