KEMET F461AK563M400L
Part No.:
F461AK563M400L
Description:
.056UF 400V
Shipping
F461AK563M400L Information
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)