KEMET F461AK274M160A
Part No.:
F461AK274M160A
Description:
.270UF 160V
Shipping
F461AK274M160A Information
Capacitance:
0.27 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
90V
Voltage Rating - DC:
160V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)