KEMET F461AK274K160C
Part No.:
F461AK274K160C
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Shipping
F461AK274K160C Information
Capacitance:
0.27 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
90V
Voltage Rating - DC:
160V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)