KEMET F461AK224J250C
Part No.:
F461AK224J250C
Description:
.220UF 250V
Shipping
F461AK224J250C Information
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)