KEMET F461AK184M160A
Part No.:
F461AK184M160A
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
.180UF 160V
Shipping
F461AK184M160A Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.18 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
90V
Voltage Rating - DC:
160V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)