KEMET F461AG104M250L
Part No.:
F461AG104M250L
Description:
.100UF 250V
Shipping
F461AG104M250L Information
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)