Signal Transformer F1D1-060603W-5R6M
Part No.:
F1D1-060603W-5R6M
Description:
FIXED IND 5.6UH 5.5A 36.8 MOHM
Shipping
F1D1-060603W-5R6M Information
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
6.5A
DC Resistance (DCR):
42Ohm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)