Signal Transformer F1D1-050503W-1R2M
Part No.:
F1D1-050503W-1R2M
Description:
FIXED IND 1.2UH 8.5A 16 MOHM
Shipping
F1D1-050503W-1R2M Information
Series:
F1D1-0503
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.5 A
Current - Saturation (Isat):
9.5A
DC Resistance (DCR):
16mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)