Signal Transformer F1D1-050503W-1R0M
Part No.:
F1D1-050503W-1R0M
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 1UH 8.5A 14 MOHM
Shipping
F1D1-050503W-1R0M Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
F1D1-0503
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.5 A
Current - Saturation (Isat):
10A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
14mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)