Signal Transformer F1C1-322510-1R0M
Part No.:
F1C1-322510-1R0M
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Description:
FIXED IND 1.0 UH 4.9A 30 MOHM
Shipping
F1C1-322510-1R0M Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
F1C1-3225
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.9 A
Current - Saturation (Isat):
5.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)