Signal Transformer F1C1-252012-6R8M
Part No.:
F1C1-252012-6R8M
Description:
FIXED IND 6.8 UH 1.4A 270 MOHM
Shipping
F1C1-252012-6R8M Information
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
DC Resistance (DCR):
270mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)