Signal Transformer F1C1-252010-2R2M
Part No.:
F1C1-252010-2R2M
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 2.2 UH 2.1A 70 MOHM
Shipping
F1C1-252010-2R2M Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
F1C1-2520
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)