Signal Transformer F1C1-252010-100M
Part No.:
F1C1-252010-100M
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 10.0 UH 0.95A 560 MOHM
Shipping
F1C1-252010-100M Information
Series:
F1C1-2520
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
950 mA
Current - Saturation (Isat):
1.4A
DC Resistance (DCR):
560mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)