Signal Transformer F1C1-252008-2R2M
Part No.:
F1C1-252008-2R2M
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 2.2 UH 2.6A 77 MOHM
Shipping
F1C1-252008-2R2M Information
Series:
F1C1-2520
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.6A
DC Resistance (DCR):
77mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)