Signal Transformer F1C1-201608-4R7M
Part No.:
F1C1-201608-4R7M
Package:
0806 (2016 Metric)
Description:
FIXED IND 4.7UH1.4A 290 MOHM
Shipping
F1C1-201608-4R7M Information
Series:
F1C1-2016
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
1.5A
DC Resistance (DCR):
290mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)