Signal Transformer F1C1-201608-3R3M
Part No.:
F1C1-201608-3R3M
Package:
0806 (2016 Metric)
Description:
FIXED IND 3.3UH 1.5A 220 MOHM
Shipping
F1C1-201608-3R3M Information
Series:
F1C1-2016
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
1.8A
DC Resistance (DCR):
220mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)