Signal Transformer F1C1-201210-1R5M
Part No.:
F1C1-201210-1R5M
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED IND 1.5UH 2.6A 85 MOHM
Shipping
F1C1-201210-1R5M Information
Series:
F1C1-2012
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.7A
DC Resistance (DCR):
85mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)