Signal Transformer F1C1-201208-1R0M
Part No.:
F1C1-201208-1R0M
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED IND 1.0UH 2.9A 70 MOHM
Shipping
F1C1-201208-1R0M Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
F1C1-2012
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.9 A
Current - Saturation (Isat):
3.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)