Signal Transformer F1C1-160808-R47M
Part No.:
F1C1-160808-R47M
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 0.47UH 2.3A 100 MOHM
Shipping
F1C1-160808-R47M Information
Series:
F1C1-1608
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.3 A
Current - Saturation (Isat):
3.7A
DC Resistance (DCR):
100mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)