Signal Transformer F1C1-160808-R24M
Part No.:
F1C1-160808-R24M
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 0.24UH 2.9A 41 MOHM
Shipping
F1C1-160808-R24M Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
F1C1-1608
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
240 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.9 A
Current - Saturation (Isat):
4.8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
41mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)